آکادمی شریف مهر

فایربیس گوگل چیست؟ + معرفی امکانات

اگر به عنوان یک برنامه نویس اندروید ندانید فایربیس گوگل چیست و از حداقل امکانات آن استفاده نکنید ۳-۰ از رقبا عقبید.

برای اینکه یک برنامه نویس اندروید بهتری شوید و اپلیکیشن اندروید موفقی داشته باشید باید از ابزار‌های مثل فایربیس یا گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

فایربیس چیست؟

فایربیس یکی از سرویس‌های محبوب و تازه گوگل است که بیشتر توسعه دهندگان و برنامه‌نویس‌های موبایل مخصوصا اندروید از آن استفاده می‌کنند.مهم ترین استفاده‌ای که از فایربیس در ایران می‌شود بخش نوتفیکیشن و مخصوصا آنالیتیکس آن است که در ادامه خلاصه توضیح می‌دهم. ابتدا برسی کنیم چرا فایربیس؟

چرا از فایربیس استفاده کنیم

خب فهمیدیم که فایربیس گوگل چیست اما چرا باید از آن استفاده کنیم ؟دلیل واضح است. خیلی از امکانات فایربیس برای ساده کردن کار توسعه دهندگان موبایل است.

فایربیس می‌تواند شما را از کارهای فنی و پیچیده سمت سرور یا بک‌اند بی نیاز کند. این عمل با استفاده از api ها و زیر ساخت های از قبل آماده امکان پذیر است.

استفاده از فایربیس در ایران

مسئله اینجاست که برخی سرویس‌های فایربیس بر روی ایرانی‌ها بسته است.اما بعضا هم باز و بدون مشکل می‌شود استفاده کرد. برای مثال سرویس نوتفیکیشن آن برای ایرانی‌ها مشکلی ندارد و یا گوگل آنالیتیکس که هسته و قلب فایربیس محسوب می‌شود هم مشکلی ندارد.

تفاوت فایربیس آنالیتیکس و گوگل آنالیتیکس

درواقع این دو تفاوت ساختاری باهم ندارند. گوگل آنالیتیکس هسته و قلب فایربیس محسوب می‌شود و شما می‌توانید موقع ساخت پروژه فایربیس گوگل آنالیتیکس را فعال یا غیر فعال کنید. به هیچ وجه غیر فعالش نکنید چرا که عمده امکانات فایربیس را از دست می‌دهید. نصب و راه اندازی اصولی فایربیس را در انتها توضیح میدهم.

امکانات فایربیس با گوگل آنالیتیکس

یکی از پایه‌ای ترین سرویس‌های فایربیس که بنظرم برای هر اپلیکیشنی پیاده سازی آن ضروری است, سرویس Analytics گوگل است که همزمان با پیاده سازی فایربیس در اپلیکیشن اندروید پیاده می‌شود.

بعد از ساخت پروژه و اضافه کردن اولین برنامه و طی کردن مراحل اولیه استفاده شما از گوگل آنالیتیکس شروع می‌شود.بعد از پیاده سازی آنالیتیکس شما به آمار های زیادی از برنامه خود دسترسی پیدا می‌کنید.

در زیر برخی از آمار‌های مهم را لیست کرده‌ام.

  1. نمایش کاربران فعال روزانه , هفتگی و ماهانه
  2. تعداد کاربران ۳۰ دقیقه اخیر
  3. تعداد کاربرانی که برای اولین بار وارد برنامه شدند ۳۰ دقیقه اخیر
  4. ردیابی رویداد‌های از قبل تعیین شده (‌چندبار روی فلان Button کلیک شده)
  5. نمایش زمان سپری شده در هر اکتیویتی یا صفحه از برنامه
  6. نمایش درصد عدم کرش برنامه‌ها
  7. امکان آنالیز ادموب و گوگل پلی شما
  8. نمایش منبع جذب کاربران
  9. نمایش درصد حفظ کاربران
  10. نمایش موقعیت مکانی, مدل و نسخه اندروید دستگاه کاربران

شروع پیاده سازی فایربیس در اندروید

خب تا به اینجا فهمیدیم فایربیس گوگل چیست و با آمار‌های گوگل آنالیتیکس که هسته یا قلب فایربیس است آشنا شدیم. وقت آن رسیده تا به ساده ترین شکل فایربیس را در برنامه اندروید خود پیاده کنیم.

قبل از اینکه مقاله فایربیس گوگل چیست را بنویسم در ویدیویی پیاده سازی فایربیس و آنالیتیکس گوگل به صورت همزمان و ساده در اندروید استودیو آموزش دادم.

دقت کنید شما چه قصد استفاده سرویس‌های فایربیس را داشته باشید و چه قصد استفاده از سرویس‌های واسط وابسته به فایربیس را , ویدیو زیر نقطه صفر و شروع ماجراست. موفق باشید.

خروج از نسخه موبایل