آکادمی شریف مهر

آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار ( قدم به قدم) + قوانین انتشار

در دنیای امروز، اپلیکیشن‌ها یکی از اساسی‌ترین ابزارهای ارتباطی و تجاری برای توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها محسوب می­شوند. باتوجه‌به اهمیت این وسیله در ارتباط با کاربران و مشتریان، انتشار اپلیکیشن‌ها در برنامه‌های مختلف مثل انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی و بازار بسیار مهم است. در این مقاله نحوه انتشار اپلیکیشن در بازار را برای شما شرح خواهیم داد.

آماده‌سازی برای انتشار

انتشار اپ در بازار
انتشار اپ در بازار

برای انتشار اپلیکیشن خود در بازرا قبل از هر چیز نیاز به آماده‌سازی مقدماتی دارید. شما باید ابتدا کارهایی را انجام دهید و مواردی را رعایت کنید تا بتوانید وارد مرحله انتشار اپلیکیشن شوید. در ادامه راهکارها و مراحل و قوانین اولیه آماده‌سازی برای شما شرح داده می­شود.

  1. توسعه اپلیکیشن: اپلیکیشن خود را تا حد ممکن کامل و با کارایی خوب توسعه دهید. اطمینان حاصل کنید که اپلیکیشن به‌خوبی کار می‌کند و مشکلات خاصی وجود ندارد.
  2. ثبت‌نام در کافه‌بازار: برای انتشار اپلیکیشن در کافه‌بازار بمانند انتشار اپلیکیشن در مایکت و یا گوگل پلی نیاز به ثبت‌نام در این پلتفرم دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می­توانید به لینک راهنمای ثبت‌نام توسعه‌دهندگان کافه‌بازار مراجعه کنید.
  3. پیش‌نیازها و مستندات: مطالعه مستندات و راهنمایی­های توسعه‌دهندگان کافه‌بازار برای آشنایی با قوانین و مقررات این برنامه بسیار مفید است.

انتشار قدم‌به‌قدم

پس از اینکه برنامه را کاملاً آماده انتشار کردید، می‌توانید مراحل انتشار را آغاز کنید. توجه کرده که باید مراحل را به شکل دقیق و جزءبه‌جزء طی کنید و تا رسیدن به نتیجه نهایی همه مراحل را پشت سر بگذارید، در غیر این صورت ممکن است مراحل انتشار کامل نشود و شما مجبور شوید از ابتدا تمام مراحل انتشار اپلیکیشن در بازار را طی کنید. در ادامه این مراحل را با هم می‌خوانیم.

ورود به پنل توسعه‌دهندگان

اولین اقدام برای انتشار هر اپلیکیشنی مانند انتشار اپلیکیشن در اپ استور یا گوگل پلی باید وارد پنل توسعه دهندگان شوید. برای ورود به پنل توسعه‌دهندگان بازار ابتدا به آدرس https://developers.cafebazaar.ir/ بروید و وارد حساب کاربری خود شوید یا اگر حساب کاربری ندارید، آن را ایجاد کنید. سپس به پنل کاربری وارد شوید تا بتوانید اپلیکیشن جدید خود را ایجاد و مدیریت کنید. در این مرحله هزینه انتشار برنامه در بازار که همان حق عضویت است هم باید پرداخت شود.

ایجاد اپلیکیشن جدید

در مرحله ایجاد اپلیکیشن جدید برای انتشار در کافه‌بازار، وارد پنل توسعه‌دهندگان شوید و روی گزینه “اپلیکیشن جدید” کلیک کنید. برای این منظور باید به بخش https://developers.cafebazaar.ir/fa/app-publish-guidelines (راهنمای انتشار اپلیکیشن) مراجعه کنید.

تنظیمات اپلیکیشن

در مرحله تنظیمات اپلیکیشن، اطلاعات اپلیکیشن از جمله نام، توضیحات، ویژگی‌ها، تصاویر و شماره ورژن‌ها را در پنل توسعه‌دهندگان کافه‌بازار وارد کنید. این اطلاعات برای جلب ‌توجه کاربران و تأثیرگذاری بر رتبه‌بندی و جذب دانلودهای بیشتر بسیار اهمیت دارند. از دقت و کیفیت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل کنید.

آپلود فایل APK

آپلود فایل APK به معنای بارگذاری فایل نصب اپلیکیشن در پنل توسعه‌دهندگان کافه‌بازار است. این فایل باید بادقت آماده و بارگذاری شود تا کاربران بتوانند اپلیکیشن را دانلود کرده و نصب کنند. اطمینان از صحت و سلامت فایل APK بسیار حیاتی است تا از مشکلات نصب اپلیکیشن جلوگیری شود.

تأیید انتشار

در مرحله تأیید انتشار اپلیکیشن در بازار، پس از ارسال اپلیکیشن به پنل توسعه‌دهندگان کافه‌بازار، این اپلیکیشن توسط تیم بازار بررسی می‌شود. در این مرحله تطابق اپلیکیشن با قوانین و مقررات بازار ارزیابی شده و اگر اپلیکیشن با این مقررات تطابق داشته باشد، تأیید شده و منتشر می‌شود.

انتشار نهایی

مرحله انتشار نهایی در فرایند انتشار اپلیکیشن به مروری جامع بر روی همه جزئیات تمرکز دارد. پس از تأیید اپلیکیشن توسط تیم بازار، اپلیکیشن در بازار منتشر می‌شود. این بدین معنا است که کاربران با تصدیق قوانین و مقررات می‌توانند از اپلیکیشن شما استفاده کنند. در این مرحله اطمینان حاصل می­شود که اپلیکیشن به‌درستی عمل می‌کند و تمامی اطلاعات به‌روز و صحیح هستند.

سوالی که مطرح می شود، این است که چرا اپلیکیشن خود را بهتر است در مارکت های ایرانی مثل کافه بازار منتشر کنیم؟ ویدئوی زیر پاسخگوی این سوال است:

 

پیگیری و به‌روزرسانی

انتشار اپلیکیشن در بازار تنها یک مرحله از مراحل ارائه آن در بازار است. در ادامه و پس از انتشار نهایی شما باید به پیگیری و به‌روزرسانی مداوم اپلیکیشن خود توجه کنید. درصورتی‌که به این موارد اهمیت ندهید، ممکن است مشکلاتی در لینک دانلود ایجاد شود که میزان دانلود را کاهش دهد. همچنین یک برنامه نیاز به به­روزرسانی و جدید شدن دارد تا طرف‌داران بیشتری را به خود جذب کند. در ادامه چند نکته مهم که نیاز است پس از انتشار اپلیکیشن به آنها توجه کنید، توضیح داده می­شود.

پیگیری اپلیکیشن

در مرحله پیگیری، توسعه‌دهندگان باید به‌صورت مداوم بر عملکرد اپلیکیشن خود نظارت کنند. این امر شامل بررسی عملکرد، جلب بازخوردها و رفع مشکلات می‌شود. از ابزارهای پیگیری استفاده کنید و توجه کرده که این مرحله، یک مرحله جامع و کامل است و بدین معنا بوده که پس از انتشار اپ، توسعه‌دهنده یا مالک برنامه نباید آنچه را که در بازار منتشر کرده است به حال خود رها کند.

به‌روزرسانی مداوم

به‌روزرسانی مداوم اپلیکیشن از جوانب حیاتی در موفقیت طولانی‌مدت آن است و از تکنیک های بازاریابی اپلیکیشن به حسلب می آید. توسعه‌دهندگان باید بادقت به بازخوردهای کاربران گوش فرا داده و به مشکلات و نیازهای آنها پاسخ دهند. این فرایند شامل اصلاح باگ‌ها، افزودن ویژگی‌های جدید، بهبود عملکرد و رفع مشکلات امنیتی می‌شود. لازم است در اینجا اهمیت برقراری ارتباط مستمر با کاربران برای جلب بازخوردهای بیشتر و تعامل مؤثر با آنها را هم یادآوری کنیم. به‌روزرسانی‌های مکرر نشان از تعهد به بهبود مستمر اپلیکیشن است و به افزایش تعداد دانلودها و مشتریان وفادار کمک می‌کند.

پشتیبانی از کاربران

پشتیبانی از کاربران یک جنبه اساسی در رسیدن به موفقیت و افزایش نصب اپلیکیشن توسط کاربران پس از انتشار اپلیکیشن در بازار است که باید بدان توجه کرد. این امر شامل پاسخگویی به سؤالات کاربران از طریق ایمیل، پیام‌های درون اپلیکیشن یا سیستم‌های پشتیبانی است. این ارتباط مؤثر به ایجاد اعتماد و جلب کاربران جدید کمک می‌کند. توجه به نیازها و تجربه کاربری خوب اهمیت بالایی دارد.

مدیریت بازخوردها و نقدها

مدیریت بازخوردها و نقدهای کاربران از اهمیت ویژه برخوردار است. تیم پشتیبانی باید نقدها و بازخوردهای کاربران را بادقت بررسی کنند و به آنها پاسخ دهند. از بازخوردهای مثبت استقبال کنید و بازخوردهای منفی را در جهت رفع مشکلات برنامه خود به کار ببندید. به‌علاوه از این اطلاعات برای اصلاح مشکلات ساختاری و فنی و همچنین افزودن ویژگی‌های جدید به اپلیکیشن بهره‌برداری کنید. این فرایند ارتباط مؤثر با کاربران را تقویت کرده و به ارتقا کیفیت و رضایت کاربران کمک می‌کند.

رعایت قوانین و مقررات

در زمان انتشار اپلیکیشن در بازار، باید به قوانین و مقررات کافه‌بازار پایبند باشید. اگر قوانین و مقررات موجود در آن را رعایت نکنید احتمالاً برنامه‌ای که برای ساخت و اجرای آن حسابی زحمت کشیده‌اید از بازار حذف شده یا برای بازه زمانی مشخصی تعلیق می‌شود. علاوه‌برآن ممکن است موجب شود به طور دائمی یا موقت حق انتشار هیچ اپلیکیشنی را در این سوپر اپلیکیشن ایرانی نداشته باشید. مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید در ادامه عنوان میشوند.

در قسمتی از سایت کافه بازار در رابطه با قوانین انتشار برنامه ها آمده است:

رعایت نکردن قوانین انتشار برنامه در بازار ممکن است باعث تعلیق یا حذف برنامه شما شود. در صورتی که حساب شما مسدود نیست و برنامه در حالت «تعلیق» قرار گرفته، همچنان می‌توانید با انجام اصلاحات مورد نیاز درخواست بررسی مجدد برنامه را ارسال کنید. در شرایطی دیگر و اگر برنامه‌ٔ شما در حالت «حذف شده» قرار دارد، تصمیم قطعی است و امکان انتشار مجدد برنامه به هیچ عنوان وجود ندارد.

محتوای مناسب

اهمیت ارائه محتوای مناسب و مطابق با قوانین اجتناب‌ناپذیر است. توسعه‌دهنده باید محتوایی که با قوانین بازار تطابق ندارد را حذف کند تا از مشکلات قانونی جلوگیری شود. این امر تضمینی می­کند که برنامه در کافه‌بازار باقی بماند و حذف نشود. می‌توانید از مشاوره‌های بازار برای اطمینان از رعایت مقررات استفاده کنید.

رعایت حقوق مالکیت معنوی

رعایت حقوق مالکیت معنوی یکی از مهم‌ترین قوانین انتشار برنامه در بازار است. توسعه‌دهندگان ضمن اینکه نباید خودشان از برنامه‌های دیگر توسعه‌دهندگان کپی کنند، می‌توانند حق مالکیت معنوی برای برنامه خود تعیین کنند. این بدان معنا است که اجازه کپی یا بهره‌برداری را به افراد و توسعه‌دهندگان دیگر می‌دهند یا خیر. رعایت حقوق مالکیت معنوی تضمین می‌کند که اپلیکیشن با مشکلات حقوقی مواجه نشود.

حفاظت از اطلاعات شخصی

حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران باید یک اولویت برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن باشد. این امر شامل انجام تمام تدابیر امنیتی برای محافظت از اطلاعات حساس کاربران است. داده‌های شخصی باید به طور محرمانه ذخیره و انتقال داده شده و از دسترسی‌های غیرمجاز محافظت شوند.

همچنین، توسعه‌دهندگان باید به کاربران اجازه دسترسی و کنترل بر روی اطلاعات خود را بدهند و به کاربران این تضمین را داده که از اطلاعات شخصی آن‌ها مانند نام کاربری یا اطلاعات کارت‌های بانکی و… به‌خوبی حفاظت می‌کنند. این عمل به ارتقا اعتبار اپلیکیشن کمک می‌کند.

عدم ارسال پیام‌های ناخواسته

عدم ارسال پیام‌های ناخواسته یا اسپم به کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. توسعه‌دهندگان باید برای ارسال هر نوع پیامی به کاربران از آن­ها کسب اجازه کنند. ضمن اینکه باید مکانیزم‌های آسان برای لغو عضویت از دریافت اطلاعیه‌ها ارائه دهند؛ بنابراین به رعایت مقررات و قوانین مربوط به ارسال پیام نیز توجه داشته باشید.

کلام پایانی

انتشار اپلیکیشن در بازار می‌تواند به توسعه‌دهندگان و کاربران یک فرصت عالی برای تعامل و کسب درآمد بیشتر بدهد. به‌علاوه با رعایت قوانین و مقررات بازار و بهینه سازی اپلیکیشن‌ ها به صورت مستمر می‌توانید در این برنامه به موفقیت دست پیدا کنید. با اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شد، شما می‌توانید اپلیکیشن خود را  در بازار به سادگی بارگذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین برای انتشار برنامه‌های خود در کافه‌بازار می‌توانید به ما در آکادمی شریف مهر با بیش از 10 سال تجربه مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

1- هزینه انتشار اپ در بازار چقدر است؟

هزینه انتشار برنامه در بازار 400،000 ریال است که این مبلغ به‌عنوان حق اشتراک پرداخت می‌شود.

2- مراحل انتشار برنامه در بازار چیست؟

ورود به پنل توسعه‌دهندگان بازار و زدن گزینه ایجاد اپلیکیشن جدید، وارد کردن اطلاعات اپلیکیشن، بارگذاری فایل نصب اپلیکیشن و در نهایت انتشار اپ،  قدم به قدم مراحل انتشار اپلیکیشن در بازار است.

خروج از نسخه موبایل